Sök ikon

Johan Pehrson bröt mot lagen – anmälde inte aktieinnehav

Artikel bild
Liberalernas partiledare och utbildningsministern Johan Pehrson avgår. Nu avslöjas att han inte redovisat vilka aktier han äger ordentligt. Foto: TT/Montage

Igår avgick Liberalernas partiledare och utbildningsministern Johan Pehrson. 
Idag avslöjas att han inte redovisat vilka aktier han äger ordentligt.

Jon Wahlqvist

Jon Wahlqvist

jon.wahlqvist@breakit.se

Webbredaktör

På måndagen meddelade Liberalernas partiledare att han lämnar sin post i juni. Då slutar han också som utbildningsminister. 

På tisdagsmorgonen avslöjar Sveriges Radios Ekot att han har brutit mot lagen. Ministrar måste rapportera in vilka aktier de äger. Det beror på att de löpande får information som inte är tillgänglig för marknaden och de ska kunna kontrolleras att de inte agerar på den.

Johan Pehrson har inte redovisat att han äger aktier i tre bolag, Atlas Copco, Sandvik och spelbolaget Betsson.

“Om man har en reglering som ska upprätthålla förtroendet för regeringen och för enskilda statsråd, så är det ju allvarligt om man inte följer den”, säger Daniel Stattin, professor i civilrätt vid Uppsala universitet.

Johan Pehrsons stab säger till Ekot att det har skett ett misstag i rapporteringen.

I ett inlägg på Facebook skriver han själv på måndagen att han sedan han blev statsråd inte köpt några aktier.

”Dessutom har de tre innehaven rapporterats både år 2023 och 2025, vilket inte framgår i inslaget (i Sveriges Radio, Breakits anmn.) Det rör sig alltså inte om något köp eller försäljning av dessa aktier, men 2024 har det skett ett olyckligt misstag”, skriver han.

Fram till att han blev minister var Johan Pehrson delägare i investeringsbolaget KB18, vilket han ägde 10 procent av. Enligt Dagens industri sålde han sin andel för nära 3,7 miljoner kronor två månader efter att han tillträtt som arbetsmarknads- och integrationsminister.

LÄS MER: Två ljus och fyra kollapser – veckans börssammanfattning

Läs mer