Sök ikon

Avstängd från topp-universitetet – nu får 21-åringens fusk-AI Cluely in 58 miljoner

Artikel bild
Cluelys grundare Neel Shanmugam och Chungin “Roy” Lee. Foto: Press/faksimil/montage

21-årige Chungin “Roy” Lee byggde AI-verktyg som hjälpte mjukvaruingenjörer att fuska vid jobbintervjuer – och stängdes av från Columbia University. Nu får hans startup in motsvarande 58 miljoner kronor i riskkapital för att “fuska med allt”.

Martina Karpmyr

Martina Karpmyr

martina@breakit.se

Webbredaktör och reporter

De tidigare Columbia-studenterna Chungin “Roy” Lee och Neel Shanmugam hamnade i blåsväder när de som studenter på det amerikanska topp-universitetet byggde ett AI-verktyg som hjälpte mjukvaruingenjörer att fuska under jobbintervjuer. 

Nu har de båda hoppat av studierna och dragit i gång startupen Cluely – som enligt egen utsago hjälper användarna att “fuska med allt”. 

Nu har grundarna fått in 5,3 miljoner dollar, motsvarande ungefär 58 miljoner kronor, i riskkapital i en såddrunda där bland Abstract Ventures och Susa Ventures deltog, rapporterar sajten Techcrunch

Cluely hjälper användarna att fuska med allt från prov till säljsamtal och jobbintervjuer genom ett fönster i webbläsaren som bara är synligt för användaren. 

Vd:n Chungin “Roy” Lee uppger för techcrunch att Cluely har en ARR, årlig återkommande intäkt, på över 3 miljoner dollar, motsvarande ungefär 33 miljoner kronor, i månaden. Han har tidigare sagt att han lyckats få en praktikplats på Amazon med hjälp av AI-fuskverktyget, något Amazon valt att inte kommentera enligt Techcrunch.

Läs mer