Sök ikon

Tickital ökar omsättningen – ska stänga ny runda med Storytel-grundaren Jonas Tellander

Artikel bild
Tickitals grundare och vd Saliou Sall Conteh. Foto: Press/Montage

Uppstickarbolaget Tickital låter användarna hyra ut sina biljetter i kollektivtrafiken. Nu har bolaget ökat omsättningen med drygt 80 procent och ska stänga en kapitalrunda med Storytel-grundaren Jonas Tellander.

“Det går enligt plan, vi har i stort sett dubblat omsättningen varje år och förväntas göra samma procentuella utveckling även i år”, säger grundaren Saliou Sall Conteh i en intervju med Breakit.

Martina Karpmyr

Martina Karpmyr

martina@breakit.se

Webbredaktör och reporter

Tickital, tidigare Tripier, låter användarna hyra ut eller hyra biljetter, och på så sätt tjäna eller spara pengar. För förmedlingen i appen tar bolaget en andel av uthyrningspriset. 

Grundaren Saliou Sall Conteh har pitchat affärsidén både i Breakits och Blings initiativ Shift 2021 och förra året i SVT:s Draknästet. Efter Shift fick Tickital in 2,5 miljoner kronor i en family and friends-runda.

Och i Draknästet blev både Storytel-grundaren Jonas Tellander, Backing Minds-grundaren Susanne Najafi och Jurek-grundaren Shervin Razani intresserade av att investera

Förra hösten uppgav grundaren för Breakit att bolaget siktade mot att få in 5 miljoner kronor i en nyemission och att samtal förts med både drakarna och andra potentiella investerare. 

Efter det har Jonas Tellander köpt befintliga aktier i bolaget, uppger Saliou Sall Conteh i en skriftlig kommentar till Breakit. 

“Vi valde att avvakta lite eftersom bolaget har kunnat stå stadigt på egna ben och tajmingen för att ta in pengar är mer aktuellt nu. Därför har vi en pågående runda”, säger han och uppger att Storytel-grundaren är en av de investerare som kommer att delta. 

Pengarna ska gå till fortsatt expansion och marknadsföring, enligt grundaren. 

Ökar omsättningen: “Enligt planerna”

En färsk årsredovisning för 2024 visar att Tickital ökat sin nettoomsättning med drygt 80 procent från drygt 4 miljoner 2023 till ungefär 7,5 miljoner 2024. 

Rörelseresultatet landade förra året på drygt 600.000 kronor, vilket kan jämföras med knappa 370.000 kronor 2023. 

“Det går enligt plan, vi har i stort sett dubblat omsättningen varje år och förväntas göra samma procentuella utveckling även i år”, säger Saliou Sall Conteh och tillägger att bolaget är “breakeven på månadsbasis”. 

Planen framåt är att bli den “globala ledaren” inom segmentet biljettuthyrning, enligt grundaren. I dag finns bolaget i en rad svenska regioner. 

“Vi täcker större delen av den svenska marknaden, men har valt att fokusera på några enskilda regioner för tillfället.”

För fortsatt expansion kommer Tickital att ta in mer riskkapital framåt, efter den nu pågående rundan. 

Utmaningen: Skeptiska regioner

I årsredovisningen skriver bolaget att Tickital “står inför en spännande period av tillväxt och utveckling” och att arbetet med att utveckla appen som pågått sedan 2023 väntas vara klart under 2025. 

Men bolaget listar även ett antal utmaningar, som makroekonomiska förändringar som påverkar konsumenternas köpbeteende och att Tickital “kontinuerligt” investerar i att förbättra sin it-säkerhet för att undvika tekniska fel eller dataintrång. 

Tickitals app har inte tagits emot med öppna armar i alla regioner där den öppnat upp för biljettuthyrning. I september förra året hade flera regioner ändrat sina regler kring uthyrning och/eller erbjudit utlåning av köpta periodbiljetter i egen regi. 

 “Vi har inte byggt en tjänst som har som syfte att företag skall nyttja för att tillförskaffa sig skattepengar. Vill företag ha möjlighet att distribuera Skånetrafikens biljetter har vi andra bra metoder för detta”, sa exempelvis Niklas Sandgren, enhetschef på Skånetrafiken till Breakit. 

Även detta tas upp som en utmaning i årsredovisningen. Tickital “arbetar kontinuerligt med att säkerställa” att följa “relevanta lagar och föreskrifter” men ser att snabba förändringar kan innebära oväntade kostnader. 

Ni listar flera utmaningar i bokslutet, vilken är den största i närtid skulle du säga? 

“Just nu går allt enligt planerna, vi väljer att fokusera på det vi kan påverka”, säger Saliou Sall Conteh. 

Läs mer