Sök ikon

Miljonpåfyll för Inimini – vill hjälpa föräldrar att handla hållbart

Artikel bild
Iniminis grundare Maja Vallinder och Josefin Runquist. Foto: press

De har redan fått ja från några av Sveriges tyngsta investerare. Efter ett rekordår i tillväxt växlar Malmö-bolaget Inimini nu upp med nytt kapital.

“Det är alltid roligt när gamla ägare går in och fortfarande tror på oss, och att vi även har en ny ägare som tror på affärsmodellen”, säger medgrundaren Josefin Runquist.

Martina Karpmyr

Martina Karpmyr

martina@breakit.se

Webbredaktör och reporter

Malmö-bolaget Inimini, tidigare Minikit, grundades 2021 av Josefin Runquist och Maja Vallinder. Genom att bland annat sätta ihop färdiga outfit-kit med barnkläder var planen att göra det enklare för småbarnsföräldrar att shoppa hållbart. 

Förra året kunde Breakit rapportera att bolagets omsättning ökade med över 100 procent till 4,2 miljoner kronor 2023. Nu kan vi avslöja att Inimini fått in omkring 5 miljoner kronor i en riktad nyemission, enligt dokument inskickade till Bolagsverket. 

“Det är alltid roligt när gamla ägare går in och fortfarande tror på oss, och att vi även en ny ägare som tror på affärsmodellen”, säger Josefin Runquist till Breakit. 

Alla drakar är med igen

Inimini medverkade även i SVT:s Draknästet (Som Breakit nyligen avslöjade inte kommer att få någon ny säsong 2025) 2023 och fick efter det in 3 miljoner kronor till en värdering på 15 miljoner kronor från investerarna Lena Apler, Christian von Koenigsegg, Jonas Tellander och Shervin Razani

Bolaget har också pitchat sin idé i Breakit och Blings initiativ Shift och fick då under finalen med sig Offerta-grundaren Jens Nilsson. Sedan dess har bland annat Flic-grundaren Pranav Kosuri också investerat. 

I januari höll Inimini en extra bolagsstämma där styrelsen klubbade igenom en riktad nyemission. Femton utvalda aktieägare och investerare fick då chansen att gå in med nytt kapital. Totalt skulle upp till 10,5 miljoner kronor tas in, baserat på en värdering av bolaget på cirka 23 miljoner kronor.

Nu står det klart att bolaget tar in ungefär 5 miljoner kronor i nyemissionen. Vilka investerare som gått in med nya pengar, framgår inte av dokumenten som skickats in till bolagsverket. 

“Alla från Draknästet är med och sedan har vi en ny ägare, bolaget Nestar, som vi fick kontakt med genom våra befintliga ägare och som tyckte att konceptet är jättebra. Det väl väldigt roligt faktiskt”, säger Josefin Runquist.

Tuffare att växa i samma takt

Inimini har satsat hårt på att göra det lättare för småbarnsföräldrar att shoppa och att göra affären mer lönsam. Bland annat har de tagit fram tekniska lösningar och automatiserat verksamheten genom AI-styrd bildredigering bland annat. 

Hittills har bolaget tripplat eller dubblat omsättningen varje år, men nu blir det tuffare och tuffare att växa i samma takt, enligt Josefin Runquist. 

“Vi ökar ungefär 70 procent 2024. Det krävs mycket personal och manuellt arbete i vår affärsmodell, så att hinna med där har varit lite tuffare. Med den ökningen är vi ändå väldigt nöjda med”, säger hon. 

Med de nya pengarna i kassan är planen att växa i Sverige och fortsätta utveckla Iniminis tekniska produkter för att bli mer effektiva och lönsamma, enligt medgrundaren. 

“Vi har mycket kunder och efterfrågan ökar hela tiden, men vi måste också ha likviditet för att bygga lager för att ha ett större utbud. Och när vi har ett större utbud så kommer kunderna kunna fortsätta se oss som en plats där de kan handla allt till barnen från topp till tå”, säger Josefin Runquist.

Det här är en artikel från vårt flöde med alla nyemissioner i onoterade startups. Vill du läsa om fler kapitalanskaffningar? Klicka här

Läs mer