Sök ikon

Breakit och 500 till Almedalen – lanserar Roadmap 2035

Artikel bild
Foto: Daniel Ivarsson, Jon Mauno Pettersson, Love Bonnier, Casper T Schaber, Klara Sernemyr, Thèrése Wall

Under två intensiva dygn i Almedalen kommer Breakit och kommunikationsbyrån 500 – tillsammans med Sveriges ledande beslutsfattare, entreprenörer och politiker – att djupdyka i de viktigaste framtidsfrågorna för Sverige som technation.

Breakit

Breakit

nyheter@breakit.se

Sverige är ett föregångsland när det kommer till innovation och entreprenörskap. Det har bevisats gång på gång, inte minst under det senaste decenniets techboom. 

Spotify, Skype och Klarna är bara några av de idag många exempel på banbrytande bolag som förändrat sina respektive branscher. 

Sverige, med Stockholm i spetsen, brukar beskrivas som en “unicorn”-fabrik. 

Men den positionen ska inte tas för givet.

Den globala konkurrensen är idag stenhård inom allt från AI till impact och konkurrensen om såväl talang som finansiering saknar gränser.

Så vad krävs egentligen för att Sverige ska vara ledande när det kommer till tech, konkurrenskraft och innovation i framtiden? 

Djupdyker i framtidsfrågorna för tech

Med den frågeställningen som utgångspunkt lanserar Breakit och kommunikationsbyrån 500 nu forumet Roadmap 2035 – en mötesplats under Almedalsveckan i Visby där vi under två dagar kommer att fokusera på de viktigaste framtidsfrågorna för Sverige som technation de kommande tio åren.

“Breakit är ledande i Sverige när det kommer till bevakning av tech, men det behövs forum där vi kan dyka ännu djupare i våra viktigaste frågor. Almedalen, som idag samlar de ledande beslutsfattarna från både näringsliv och politik, är en perfekt plats för den typen av framåtblick”, säger Jon Mauno Pettersson, vd, chefredaktör och ansvarig utgivare på Breakit.

Casper T. Schaber, vd på 500, kommenterar:

“Vi vill addera en arena som vi tycker saknas i Almedalen – med fokus på både det nya näringslivet, framtidsfrågor, och hur företagens relationer till både samhället och varandra påverkar Sverige. I detta känns Breakit som en perfekt samarbetspartner. De har sedan starten fokuserat på de aktörer som verkligen påverkar framtiden, samtidigt som de alltid gör det roligt och engagerande att följa. Inte helt olikt vår ambition med 500”.

Roadmap 2035 kommer genomföras 24-25 juni och trädgården, på adressen Tranhusgatan 26, kommer att vara öppen för alla dagtid.

Bakom Roadmap 2035 står även partners som Grant Thornton, DBT Capital, Nvidia, Dell och Lynxeye, som alla kommer att bidra till att skapa Almedalens viktigaste mötesplats för Sveriges ledande, framåtlutade beslutsfattare.

“Vi vill jobba med företag och människor som delar vår passion för tech och entreprenörskap och som på olika sätt kan tillföra värde och expertis. Vi kan därför inte tänka oss bättre partners i det här sammanhanget”, säger Jon Mauno Pettersson.

Arbetet med Roadmap 2035 är nu igång och talare och scenkoncept kommer att släppas löpande under våren. 

Roadmap 2035 projektleds av Klara Sernemyr, tf eventchef på Breakit, och Sanna Verner-Carlsson, senior project manager, på 500 och Thèrése Wall, director 500.

Läs mer