Hans mandatperiod – om än bara en vecka lång – har hittills präglats av mängder av presidentordrar och ett till synes nära förbund med de amerikanska techjättarna. Det är två saker som verkar gifta sig väl med varandra.
För SR Ekot rapporterar nu på tisdagsmorgonen att Google Maps nu byter namn på Mexikanska golfen, alltså bukten där Atlanten möter Nordamerikas sydkust. Precis som Donald Trump beordrat alltså. Ett av hans vallöfte var att byta namn på golfen.
Google meddelade ändringen i ett inlägg på X under måndagen. Förändringen syns dock bara för amerikanska användare, skriver Reuters. I Mexiko heter det geografiska området fortfarande Mexikanska golfen och för andra länder så ska båda namnen synas efter uppdateringen.
Så, rättelse, Trump kanske fick ungefär som han ville.