Det är den nuvarande vd:n John Ray som säger att bolaget ska ha “inlett processen för att få in intresserade aktörer”, enligt Wall Street Journal.
Tidningen har pratat med flera källor som är insatta i bolaget. En av lösningarna skulle kunna vara en struktur med joint venture.
Advokaterna som företräder FTX har ännu inte kommenterat uppgifterna.
Det var i november 2022 som FTX gick i konkurs och inför världens ögon blottades enorma pengaproblem. Grundaren Sam Bankman-Fried har anklagats och åtalats för bedrägeri efter att ha lurat investerare på miljardbelopp (och riskerar 115 års fängelse!). Pengarna ska ha gått till bland annat fastighetsköp, politiker och satsningar inom hans privatägda tradingbolag Alameda.
Vill du grotta ner dig mer i historien om FTX så har Breakit sammanfattat de (mycket märkliga) ingredienserna här.