Juni, ett fintechbolag som erbjuder finansiella tjänster till e-handelsföretag, har de senaste åren hajpats upp rejält.
För nästan exakt ett år sedan tog bolaget in nytt kapital i en monsterrunda som stängdes på 2 miljarder kronor. Men hajpen gjorde inte bolaget immunt mot de sämre ekonomiska tiderna som gjorde sig tillkänna kort därefter. Närmare 30 procent av de anställda varslades om uppsägning i slutet av förra året.
Men nu tycks läget ha stabiliserats sig.
“Nu har vi en stark finansiell bas, och växer varje månad. Vi lanserar många nya funktioner och kan anställa, men utifrån en mer rimlig bas”, säger vd:n Samir El-Sabini till Dagens Industri.
Under året har Juni fått tillstånd av Finansinspektionen att ge ut elektroniska pengar och tillhandahålla vissa betaltjänster, vilket gör att bolaget kan tillhandahålla digitala plånböcker åt kunderna, berättar vd:n.
Men han nöjer sig inte där. På sikt tror han att bolaget blir en företagsbank.
“Det vi gör egentligen är att vi bygger en bankplattform där du kan hantera dina pengar. Sedan lägger vi på mjukvara för att företag ska kunna effektivisera sin finansiella hantering. Jag hade gärna sett att vi vid något tillfälle blir Juni Bank. Vi vill bygga den relationen med våra kunder och inte bara vara en enfunktionsplattform”, säger Samir El-Sabini.