Det blev en del uppståndelse i förra veckan när Daniel Ek lanserade sin hälsosatsning Neko Health tillsammans med entreprenören Hjalmar Nilsonne.
Tiderna hos bolaget, som erbjuder en typ av fullkroppsskanning, tog slut i ett nafs men kritiken lät inte vänta på sig heller.
“Det finns vinnare men också väldigt många förlorare som får diagnoser som gör dem sjukare än vad de är”, sa till exempel medicinprofessor Birgitta Hovelius till Breakit.
Hon menade att skanningen kommer att hitta olika sorts avvikelser som kommer behöva undersökas. Avvikelser som oftast kommer visa sig vara helt normala och inte behöver behandlas.
“Om vi screenar och utreder friska människor för allt möjligt kommer vi inte kunna ta hand om människor som verkligen är sjuka”, sa Hovelius.
I podden Under 15 med Henric Smolak bemöter Nilsonne kritiken.
“De metoder vi använder ligger väldigt nära de primärvården gör”, säger han i podden.
“Det här är något som allmänläkarna kan jättebra och är helt okontroversiellt.”
Han avslöjar också hur han egentligen kom i kontakt med Spotify-grundaren Daniel Ek. Och det var inte helt som man kunde tro.
“Det kan låta lite sjukt, men han pingade mig helt out of the blue, vi hade inte träffat varandra”, berätta Hjalmar Nilsonne.
“Han sa: ‘Borde vi inte hitta på något coolt tillsammans’”.
Till en början var Hjalmar Nilsonne tveksam men till slut lyckades Ek övertala honom.
Vill du vara först med det senaste? Ladda ner Breakits app här och aktivera pushar – då missar du aldrig en viktig nyhet.