Sök ikon

Reklambåten Billboat till salu – grundaren har lämnat i det tysta

Max Bjurström och Daniel Redgert Foto: Press.

Den omtvistade reklambåden lanserades av Daniel Redgert och Max Bjurström. Lite drygt ett år efter starten är båten nu till salu.

Tobias Blixt

Tobias Blixt

tobias.blixt@breakit.se

Reporter

Reklamprofilen Daniel Redgerts och kollegan Max Bjurströms omtalade reklambåt Billboat har synts flitigt i Stockholm sedan den sjösattes förra året. Både för sättet som båten har gjort reklam på och på grund av klimatpåståenden kring båten. Nu visar det sig att reklambåten är till salu. 

Det avslöjar Resume.se och hänvisar till en annons på Kvdrpro, vilket är en marknadsplats för begagnade bilar och maskiner. 

Utropspriset ligger på 250.000 kronor. Något bud har inte kommit in. 

”Lång resa”

”För mig har den roliga delen hela tiden varit att bygga upp ett koncept och påvisa att det fungerar. Det var en lång resa att få till allt, och när vi väl lanserade var vi inte allt färdigtestat varpå vi behövde ha ett elverk stående på däck som extra säkerhet, något som möttes av kritik”, säger Max Bjurström till Breakit.

Han fortsätter:

”Jag hade egentligen redan velat sålt Billboat förra året men kände att vi behövde köra en sommar till för att bevisa konceptet. Den här säsongen har fungerat felfritt med flera stora kunder så som Samsung, Gina Tricot, Porsche, Destination Gotland, Italienska turistbyrån med många fler”.

Han menar vidare att Billboat hela tiden varit ett projekt som drivits vid sidan av.

”Man brukar höra att projekt ofta blir dubbelt så dyra och tar dubbelt så lång tid att genomföra, det gäller även här. Billboat är något jag har gjort på sidan av mitt vanliga arbete, något jag inte haft som avsikt att dra ner på. Sen jag började med Billboat har jag även hunnit skaffa familj, något jag prioriterar högt. Det tillsammans med jag nu kunnat påvisa konceptet gör att jag valt att lämna över Billboat till en ny aktör som har tiden att driva det vidare”

Enligt uppgifter till Resumé lämnade Daniel Redgert Billboat redan i februari i år.

”I samband med att Billboat Media avvecklades köpte jag tillbaka Daniels delar i Billboat. Redgert Comms har under sommaren hyrt Billboat och haft igång verksamheten operativt”, säger Max Bjurström till Breakit.

Läs mer