Sebastian Siemiatkowski och hans Klarna gillar att prata väldigt mycket om AI just nu. Tidigare i våras berättade produktchefen David Fock om hur AI är deras fulla fokus framåt när fintechbolaget utvecklar sin app och dess nya tjänster. Strax innan sommaren kunde Breakits Stefan Lundell ta oss med bakom kulisserna och berätta om hur AI-racet faktiskt påverkar Klarna och deras anställda. Bland annat mäter bolaget hur många av de anställda som har använt sitt Open AI-konto som de har tillgång till – där alla pushas att vara med och testa tekniken.
När Klarna-vd:n nyligen gästade DI TV så pratade han också om hur AI förändrar Klarna.
En tydlig fördel som Sebastian Siemiatkowski ser med AI-tekniken är möjligheten att bli allt mer effektiv – och slippa anställa lika många.
“Om man tittar på Klarna så hade vi förra året någonstans kring 250.000 dollar i omsättning per anställd. Det här året ligger vi någonstans kring en halv miljon och jag hoppas väl att vi inom ett till två år ska ligga inom 1 miljon dollar i omsättning per anställd”, säger han och fortsätter.
“Det har att göra med att vi växer vår omsättning kraftigt. Men också det faktum att vi ser att tekniken möjliggör att vi inte behöver anställa i samma utsträckning som vi gjorde tidigare när vi växte. Vi blir mer effektiva helt enkelt.”
Senast Klarna varslade anställda var i maj 2022. Då meddelades att runt 700 personer skulle få lämna bolaget. Sedan dess har Klarna också gjort sig av med hundratals tjänster inom kundtjänst, personer som istället flyttades över till den externa aktören Foundever där de skulle fortsätta jobba med bolaget.
Sebastian Siemiatkowski har också varnat för hur många jobb som faktiskt kan försvinna när AI-tekniken slår igenom och vilka utmaningar det kommer att medföra för samhället.
I intervjun med DI säger Siemiatkowski att Klarna kan minska antalet anställda utan ytterligare nedskärningar. Istället kommer de att kunna minska sina anställda naturligt när anställda säger upp sig.
“På vanliga techbolag är det ungefär 15-20 procent som slutar per år i snitt. Det är ganska typiskt för Google, Facebook, Spotify och Klarna. För oss handlar det inte om att vi behöver se det (färre anställda reds.anm) i några fler uppsägningar. Det är bara naturligt att vi rekryterar långsammare än vad vi ser folk lämna. Det gör också att vi kan se ytterligare effektivitetshöjningar framöver”, säger han i intervjun.