Sök ikon

Kinas Tesla blöder pengar – vill ta in 30 miljarder (!)

Nu behöver Nio stoppa blödningen.

Hanna Åkesson

Hanna Åkesson

hanna.akesson@breakit.se

Webbredaktör

Den Shanghai-baserade elbilstillverkaren Nio – som är direkt konkurrent till Tesla och har många aktieägare i Sverige – överväger att ta in 3 miljarder dollar, motsvarande runt 30 miljarder svenska kronor, från investerare. Det uppger källor med insyn till Bloomberg. 

Den enorma kapitalrundan skulle om den blir av stärka Nio i en tid då bolagets livskraftighet och hälsa ifrågasatts på grund av den enorma skuldbördan.

Enligt källorna så ska Nio ha närmat sig investerare i Mellanöstern och finansieringen kan vara klar redan i början av nästa år. 

I juni tog Nio in 738 miljoner dollar, alltså över 7 miljarder kronor, från Abu Dhabi-baserade CYVN Holdings. I september tog bolaget in 1 miljard dollar via konvertibellån, vilket ledde till ett nästan 20-procentigt börsfall för Wall Street-noterade Nio. 

Nio grundades 2014. Bolaget blöder pengar och har ännu inte gått med vinst på sista raden. 

Läs mer