Flera bolag har försökt slå sig in på marknaden för mensskydd med menstrosor. Bland annat har Female Engineering i samarbete med Lindex tagit fram en produkt som marknadsförts hårt.
Men alla produkter är inte lika bra. Efter en granskning av Kemikalieinspektionen har fyra olika menstrosor förbjudits (dock inte Female Engineerings).
Myndigheten har undersökt tolv stycken menstrosor och fyra av dem förbjuds nu. Anledningen är att de kan ha behandlats med bekämpningsmedlet biocider och det inte har redovisats för konsumenterna.
“Om varorna inte är märkta på rätt sätt så vet inte konsumenten ifall de är säkra för hälsa och miljö”, säger Margaret Daho, inspektör på Kemikalieinspektionen.
Biocider är medel som används för att förhindra bakterietillväxt eller dålig lukt.
Menstrosor från företagen Joom, Sloggi, Platanomelon kiwitas och Proof Teen har myndigheten bedömt innehålla biocid och varorna har plockats bort från marknaden.
Vill du vara först med det senaste? Ladda ner Breakits app här och aktivera pushar – då missar du aldrig en viktig nyhet.