Först lite hårda siffror från rapporten.
- Nettoomsättningen för bolag sjönk till 230 miljoner. Det motsvarar ett fall på 13,8 procent jämfört med samma period förra året.
- Rörelseresultatet (EBIT) landade på 15,3 miljoner.
“Kvartalets resultat tar jag som ett kvitto på att vårt fokus på lönsamhet samt att stabilisera intäkterna är rätt prioritering”, säger bolagets vd Walker Kinman.
“Jag är stolt över mina kollegors engagemang och envetna fokus, som bland annat resulterade i att vi slog rekord för högsta marginal efter hanteringskostnader för andra kvartalet.”
Enligt plan kommer LMK inte att vara lönsamma under det nu pågående tredje kvartalet. Det beror på att försäljningen går ner under semesterperioden när många pausar sina matkassar när de är lediga.
Vill du vara först med det senaste? Ladda ner Breakits app här och aktivera pushar – då missar du aldrig en viktig nyhet.