Sök ikon

Truecaller växer inte längre: "Försämringen kvarstod"

Alam Mamedi och Namn Zarringhalam, grundare av Truecaller

Pilarna pekar åt fel håll för Truecaller, visar den färska rapporten.

Men ledningen tror att det ljusnar snart och aktien stiger.

Martin Hävner

Martin Hävner

martin@breakit.se

Reporter

Truecaller, med ett börsvärde på över 10 miljarder kronor, har haft det tufft på börsen sedan början av 2022 och det blev inte bättre i samband med förra rapporten som visade att tillväxten bromsade in till 13 procent (från 44 procent i det tredje kvartalet).

Frågan är hur marknaden, mot den bakgrunden, tar emot rapporten för det första kvartalet. Den visar att nämligen att intäkterna uppgick till 387 miljoner kronor, motsvarande en tillväxt på minus 3 procent.

“I vår senaste rapport flaggade vi för att den rådande makroekonomiska osäkerheten förväntas påverka annonsmarknaden negativt, åtminstone under första halvåret av 2023. Den försämring av efterfrågan vi såg under andra halvan av det fjärde kvartalet 2022 kvarstod under första kvartalet även om vi sett tendenser till förbättringar mot slutet av första kvartalet”, skriver Truecallers vd Alan Mamedi.

Han antyder att det har blivit lite bättre under de senaste veckorna.

“Tillväxten var något svagare i början av året men ökade mot slutet av kvartalet. Den starkare tillväxten har fortsatt in i det andra kvartalet och under april nådde vi en ny milstolpe när vi passerade 350 miljoner månatliga användare”, skriver han i rapportens vd-ord.

Sjunkande resultat

Truecaller, vars verksamhet bygger på en app som kan blockera oönskade nummer och berätta vem som ringer, redovisar ett rörelseresultat före av- och nedskrivningar om 150 miljoner kronor, en minskning från 181 miljoner första kvartalet 2022. 

Bolaget, och vd Alan Mamedi, tror att det andra halvåret eventuellt blir bättre än det första på den globala annonsmarknaden.

"Vår bedömning om en generellt svagare annonsmarknad under första halvåret 2023 kvarstår även om vi i successivt under första kvartalet, samt början av andra kvartalet noterat positiva effekter på efterfrågan och priser, drivet av den indiska cricketsäsongen IPL", skriver han också. 

Rapporten visade även att nettoresultatet uppgick till 109 miljoner kronor (134) och att antalet aktiva användare ökade med 34 miljoner till 344 miljoner. En majoritet av dem finns i Indien där bolaget genererar cirka 75 procent av sina intäkter. 

Tidigare i veckan rapporterade Dagens industri att finansmannen och djurgårdaren Tommy Jacobson, sedan länge storägare i Truecaller, sålt en stor del av sitt innehav trots han tidigare slagit fast att han aldrig skulle sälja för under 100 kronor. Tommy Jacobson antydde att han inte gillade bolagsledningen beslut att sponsra AIK, något som kostade bolaget sannolikt flera miljoner. 

”Jag är alltid långsiktig så länge jag äger något. Aktieägarnas fotbollspengar i sjön visar inte 100 procent omdöme heller", skrev han i ett sms till Di. 

Om aktiekursen vänder nu kanske han ångrar sig. På torsdagsförmiddagen steg kursen i Truecaller med över 11 procent som en reaktion på rapporten. 

Läs mer