Sök ikon

Volvo öppnade jättekontor i Silicon Valley – nu ekar det tomt

Volvo Cars vd Håkan Samuelsson.

Öppnade kontor för 200 personer. Nu jobbar bara 25 personer kvar.

Hanna Åkesson

Hanna Åkesson

hanna.akesson@breakit.se

Webbredaktör

Det har gått fyra år sedan Volvo Cars storsatsade på ett utvecklingshub för 200 anställda i techvärldens hjärtland Silicon Valley. Dåvarande Volvo-vd:n Håkan Samuelsson motiverade satsningen med att det var avgörande att vara på plats. 

Idag ekar det tomt i Volvos lokaler i Silicon Valley, avslöjar Affärsvärlden. Tidningen skriver att det i dagsläget endast jobbar runt 25 personer på Volvo Cars R&D Silicon Valley Tech Center.

Affärsvärlden har sökt flera högt uppsatta personer på Volvo Cars men bolaget lägger locket på. 

Merhawit Habte, som ansvar för Global Public Relations på kontoret i Göteborg, uppger i en skriftlig kommentar att verksamheten omorganiserades förra året men att närvaron i Sunnyvale fortsatt är av stor betydelse. Hon avslöjar i samma veva att bara två av de samarbeten som Volvo Cars inledde, med Uber, Amazon, Google och Nvidia, består – de med Google och Nvidia. 

Vill du vara först med det senaste? Ladda ner Breakits app här och aktivera pushar – då missar du aldrig en viktig nyhet.

Läs mer