Sök ikon

Investor-profilen som blev Saas-investerare – det här letar Mikael Johnsson efter (och det saknas i Sverige)

Riskkapitalbolaget Oxx, med Investor-profilen Mikael Johnsson och Richard Anton i spetsen, har investerat i en rad Saas-bolag, bland annat Apica och Funnel.

Nu har de fyllt på sin investeringskassa med 1,3 miljarder kronor.

Men vad letar de efter egentligen? Hur står sig Stockholm när det kommer till Saas? Och hur ser de på konkurrensen från andra investerare?

"Mentaliteten är annorlunda i Berlin och London", säger Mikael Johnsson i en intervju med Breakit Premium.

Breakit

Breakit

nyheter@breakit.se

SaaS – området som enklast kan beskrivas som prenumerationsbaserade mjukvarutjänster – är just nu stekhet bland svenska investerare. Och idag stod det klart att ytterligare en aktör fyller sin investeringskassa rejält.

Oxx, som investerat i bolaget som Funnel, Apica och Thinktank, har fyllt sin krigskassa med 1,3 miljarder kronor.

Riskkapitalbolagets sikte är nu inställt på Sverige och Norden.

Men vad letar de egentligen efter och hur står sig Sverige när det kommer till SaaS-bolag?

I en mejl-intervju med Breakit Premium berättar nu Mikael Johnsson, som har bakgrund på..

Läs mer